Próba ognia

poniedziałek, 11 lipca 2011

Wojna czarownic :)

Dobra, to tak w ramach odgrzewania staroci, niebawem pakiet z trylogią Maite Carranzy :) Tak sobie pomyślałam, że fajnie byłoby przypomnieć, o czym w ogóle jest ta seria, bo wyszła już dość dawno temu... A kiedyś, w zamierzchłych czasach początków mojej pracy w Jaguarze, był to nasz wiodący tytuł. Przeczytałam, lubię :) Bawiło mnie strasznie czytanie kolejnych tomów, bo autorka jest antropologiem kultury :) Tak się składa, że robiłam magisterium z antropologii literatury popularnej, więc dodatkową atrakcją było szukanie w książkach Carranzy odniesień do znanych mi tekstów i opracowań.

Powiem tak: jeśli chcecie poczytać o kobiecości, o złych kobietach, dobrych kobietach, starych rytuałach i pogańskiej, mitycznej więzi kobiety z ziemią i cyklem natury, to książka dla Was :) Niestety, stronę dedykowaną serii diabli wzięli, chciałam Wam pokazać ilustracje, które kiedyś robiłam, ale zalegają u mnie na dysku... Wykopałam tylko Valerię :)Hmmm, moim zdaniem ta ilustracja była najlepsza ;-)

Cieszy mnie Wasze zainteresowanie książkami Carranzy. Faktycznie wyróżniają się na tle innych książek o czarownicach. Osadzone w Hiszpanii (przynajmniej początkowo), opowiadają o dwóch, zwalczających się rodach czarownic. Rody te pochodzą od dwóch skłóconych ze sobą bogiń, a ich walka trwa od zarania czasu :)

Potomkinie Omy to kobiety mocno związane z cyklem życia, przyrodą, rodziną. Nie są bezwzględnie dobre, daleko im do altruistycznych sióstr miłosierdzia, jednak żyją zgodnie z pewnymi zasadami. Świat się zmienia, zmienia się rzeczywistość, ale kobieta w swojej pierwotnej istocie pozostaje niezmienna :)

Te, które pochodzą od Odi, nie wahają się używać mocy dla własnych celów. Bogactwo, władza, wieczne życie - to wszystko kusi je i tej pokusie ulegają.

"Dobre" czarownice ukrywają się przed "złymi" - nie walczą, mordowanie nie leży w ich naturze. Dlaczego czekają tak cierpliwie, godząc się z kolejnymi stratami? Bo proroctwo O mówi o tym, że oto nadchodzi wybranka z plemienia Omy, która zakończy odwieczny konflikt. Treść proroctwa wskazuje na to, że te dobre wygrają...
I nagle - wtopa. Uznawana za czarownicę z proroctwa Selene ("we włosach ogień") znika bez wieści. Zdradziła? Anaid, jej córka, nie chce uwierzyć w taką wersję wydarzeń i rusza na poszukiwania matki-wybranki :)

Dobra, dosyć :) Fajne to jest, trochę zakręcone ;-) "Klan Wilczycy" jest o Selene i Anaid, "Lodowa pustynia" przybliża historię egocentrycznej, szalonej Selene (nawiasem mówiąc, "wybranka" trudni się rysowaniem komiksów!) i jej, delikatnie mówiąc, dziwnego związku z pewnym facetem, "Przekleństwo Odi"... No, bitwa - a raczej droga ku niej.
Jeśli ktoś nie przerobił Campbella czy Eliadego, będzie baaaardzo zaskoczony zakończeniem. Obiecuję!

Tak sobie gadam i gadam, bo nie bardzo mam śmiałość wstawić NIEZAAKCEPTOWANY jeszcze projekt grafiki okładkowej ;-) Książki w pudełku będą w starym wydaniu, nie będziemy ich obdzierać ze skóry. Tylko pudło będzie inne, więc posiadacze starej edycji jakoś to chyba przeżyją :)

No dobra, kot za płot ;-)

10 komentarzy:

 1. O, a ja kiedyś się tą serią bardzo zainteresowałam, zdaje się, że kalio pisała u siebie o wszystkich trzech tomach... A później jakoś całkiem o tej serii zapomniałam. Fajnie, że zostanie odświeżona ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super. Nie mogę się doczekać! A jaka cudowna ilustracja Valerii! Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze tej serii... Aż wstyd się przyznać :) Ale mam nadzieję w najbliższym czasie to nadrobić, bo zapowiada się naprawdę ciekawie ^^ A grafika boska!
  PS: Kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi na mail? Naprawdę nie mogę się doczekać! Skaczę po pokoju i nie mogę się uspokoić :) Choć może to przez przedawkowanie coli... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, kiedyś planowałam się za to zabrać, jednak przeraziła mnie wizja kobiety, jako głównego bohatera. Z jakiegoś powodu odnoszę się sceptycznie do powieści, gdzie wszystko kręci się wokół kobiety, czy to dziewczynki. Cóż, jedni wychowali się na Ani z Zielonego Wzgórza, a inni na Tomku Wilmowskim xP

  OdpowiedzUsuń
 5. Ilustracje piękne a książki tez wydają się ciekawe. Musze je w końcu przeczytać... Kiedy wyjdzie pakiet?

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne obrazki <3 U mnie na półce od dłuższego czasu stoi 1 część tej serii i wypadałoby w końcu się za nią zabrać ;P

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie:) czytałam, pamiętam i ciągle mi się podoba.
  Ale zdecydowanie nigdy ni zapomnę "Tajemnic wyroczni"! najlepsza książka jaką wydaliście! Na pewno się nie obrażę jeśli jeszcze kiedyś wydacie coś w tym klimacie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z przyjemnością informuję, że nominowałam "Wydawnictwo Jaguar od kuchni" do nagrody One Lovely Blog Award.
  Post z nominacją: http://recenzje-dragonki.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-awards.html
  Więcej szczegółów na: http://recenzje-wanilii.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie, czy w najbliższym czasie pojawią się jakieś nowe tapety związane z jakąś serią książek??

  OdpowiedzUsuń